LiveGreen är Sveriges första festival- och hållbarhetsbyrå

Genom ett nätverk av sociala innovatörer, eventarrangörer och förändringsinspiratörer löser vi samhällsutmaningar – med scenkonst, innovation och upplevelsedesign som verktyg. LiveGreen startade 2010 som en ungdomsdriven festival mot klimatångest, och har sedan dess påverkat tusentals ledare och arrangörer, hållbarhetsutvecklat flera stora festivaler och belönats av Sveriges konung.

LiveGreen Projects

Läs mer om våra festivaler, samarbeten, tjänster och projekt:

image

Festivaler + FN:s globala mål

Är det sant att musikfestivaler och evenemang kan använda globala målen för att bli mer hållbara och påverka samhället? Vi på LiveGreen säger JA!

Nyheter

I våras tystnade livemusiken för att rädda liv…

…nu måste vi rädda livescenen! Ett av många initiativ som startat för att rädda kulturbranschen är Support Your Artist, som vi på LiveGreen givetvis anslutit oss till 💖🎸 Var med och rädda Sveriges livescener, så att vi alla kan njuta av fantastiska mötesplatser för musik, kultur och hållbarhet när coronakrisen är över!

Årets studentsamarbete har startat!

Vi har precis inlett en spännande process med mediastudenter och spelutvecklare från Blekinge Tekniska Högskola 🧑🏽‍🎓💻Tidigare år har samarbetet med högskolan resulterat i VR-spel, hållbarhetskampanjer, med mera. Vad kommer årets studenter att hitta på, tro? 😏 fortsättning följer…

Dags att skapa magi – på ett nytt och okänt sätt 🌟

Sedan 2010 har vi stått på ett hundratal olika scener och förmedlat inspiration, kunskap och verktyg för hållbar samhällsförändring. Kulturföreningar, makthavare, kungligheter och aktivister – publiken har minst sagt varierat. Nu ställs vi inför en spännande utmaning: hur kan vi möta och inspirera genom en skärm? 🔥💻Nästa tisdag provar vi för första gången! ➡️ Länk till eventet

#Virtual Spring

LiveGreen Virtual Spring – vad är det? 🤔Lansering kl 12 på fredag den 27 mars 📣

LiveGreen Crew

Louise Lindén

Louise Lindén

Grundare & innovationschef

mail: louise@livegreen.se

Alina Minkova

Alina Minkova

Hållbarhetsagent & Utbildningsansvarig

mail: alina@livegreen.se

Emmelie Larsson

Emmelie Larsson

Verksamhetsutvecklare

emmelie@livegreen.se

Razan Koj

Razan Koj

Hållbarhetsdetektiv & inspiratör

mail: razan@livegreen.se

Jeanette Glans

Jeanette Glans

Festivalgeneral Karlskrona

mail: jeanette@livegreen.se

Sandra Penzo

Sandra Penzo

Projektledare Recycling Fashion Show

mail: sandra@livegreen.se

Susanne Bartholdsson

Susanne Bartholdsson

Hållbarhetsdetektiv & inspiratör

mail: susanne@livegreen.se

Finansiärer, kunder & partners