LiveGreen är Sveriges första festival- och hållbarhetsbyrå

Genom ett nätverk av sociala innovatörer, eventarrangörer och förändringsinspiratörer löser vi samhällsutmaningar – med scenkonst, innovation och upplevelsedesign som verktyg. LiveGreen startade 2010 som en ungdomsdriven festival mot klimatångest, och har sedan dess påverkat tusentals ledare och arrangörer, hållbarhetsutvecklat flera stora festivaler och belönats av Sveriges konung.

LiveGreen Projects

Läs mer om våra festivaler, samarbeten, tjänster och projekt:

Thumbnail

Festivaler + FN:s globala mål

Är det sant att musikfestivaler och evenemang kan använda globala målen för att bli mer hållbara och påverka samhället? Vi på LiveGreen säger JA!

Nyheter

Vi testar innovativ organisationsutveckling i djungeln! 🐘🌳🐒

Idag var vi inbjudna till Start-Up Jungle i Göteborg. Genom en lekfull process – där ett djungellandskap symboliserar LiveGreens verksamhet, team och omvärld –  fick vi visionera, planera och analysera. Riktigt kul och utvecklande!

SAMTAL OM SOCIAL HÅLLBARHET MED NATTSKIFTET 💖📣

Organisationen Nattskiftet jobbar för att skapa ett tryggt festival- och nattliv, stärka civilkuraget och engagera människor i social hållbarhet. Ikväll bjöd de in till en inspirerande nätverksträff och panelsamtal med förhoppningen att rekrytera nya Nattkompisar. Trygghet är något vi på LiveGreen jobbat mycket med de senaste åren, exempelvis genom samarbete med polisen, rekrytering av trygghetsvärdar […]

LiveGreen @ Jönköping

Kulturforum för unga i Jönköping! Vi håller inspirationsföreläsning om socialt entreprenörskap 🌍💡💰 workshop om hållbara arrangemang 🌿 och utbildning om hur ungdomsdriven kultur kan bidra till mer attraktiva och hållbara regioner

LiveGreen Academy på export! 🌍

Wow, vilken upplevelse! I år hade vi äran att vara inbjudna som hållbarhetsexperter till NordicBaltic Festival Platforms konferens, för att sprida vår kunskap till andra festivaler i Europa ✊

LiveGreen Crew

Louise Lindén

Louise Lindén

Grundare & innovationschef

mail: louise@livegreen.se

Alina Minkova

Alina Minkova

Hållbarhetsagent & expert

mail: alina@livegreen.se

Emmelie Larsson

Emmelie Larsson

Hållbarhetsdetektiv & inspiratör • Ansvarig Västsverige

mail: emmelie@livegreen.se

Razan Koj

Razan Koj

Hållbarhetsdetektiv & inspiratör

mail: razan@livegreen.se

Jeanette Glans

Jeanette Glans

Festivalgeneral Karlskrona

mail: jeanette@livegreen.se

Sandra Penzo

Sandra Penzo

Projektledare Recycling Fashion Show

mail: sandra@livegreen.se

Susanne Bartholdsson

Susanne Bartholdsson

Hållbarhetsdetektiv & inspiratör

mail: susanne@livegreen.se

Finansiärer, kunder & partners